Cínování PCB

Pro udržení kvalitního, vzhledného a dlouhodobě pájitelného povrchu desek plošných spojů je velmi výhodné je povrchově upravit.

Chemickým cínováním dosáhneme stříbřitě lesklého povrchu spojů, který nekoroduje a je velmi dobře pájitelný.

Popsaný postup výroby lázně dává opakovatelné výsledky i při hrubém dávkování chemikálií.

POZOR!!

Při výrobě roztoku a práci s ním se používá kyselina sírová (H2SO4) v koncentraci 37% a hydroxid sodný (NaOH).

Používejte ochranné pomůcky, které jsou uvedeny na obalu chemikálií.

Potřebné chemikálie na přípravu 1 l roztoku:

  • síran cínatý (SnSO4), 20g
  • thiomočovina (C1H4N2S1), 40g
  • akumulátorová kyselina, 300 ml

V akumulátorové kyselině rozpustíme 20 g síranu cínatého. Roztok doplníme vodou na přibližně 400 ml.

V 300 ml vroucí vody rozpustíme 40 g thiomočoviny. Smícháme s prvním roztokem, doplníme studenou vodou na 1 l.

Plošný spoj je nutno před cínováním dokonale očistit a odmastit. Na očištění je vhodná jemná ocelová vlna na nádobí nebo prášek na nádobí, na odmaštění pak 1,5% roztok hydroxidu sodného (NaOH), který vznikne přidáním 15 g (přibližně) granulí hydroxidu sodného do 1 l vody.

Plošný spoj ponoříme po mechanickém očistění do hydroxidové lázně, ponecháme ho v ní několik minut. Pro lepší odmaštění je možno povrch desky v lázni stírat, například odstřižkem tuhého molitanu.

Pak plošný spoj z hydroxidové lázně vyjmeme, necháme okapat a bez oplachu ponoříme do cínovací lázně. Na povrchu spoje se okamžitě začne tvořit lesklá vrstva cínu, která je po 5 až 10ti minutách již dostatečně silná. Urychleného a rovnoměrnějšího pocínování dosáhneme opět stíráním povrchu spoje molitanem.

Plošný spoj vyjmeme z cínovací lázně, opláchneme pod tekoucí vodou, případně omyjeme saponátem, usušíme a natřeme nebo nastříkáme pájecím (kalafunovým) lakem.

Síran cínatý a thiomočovinu můžete zakoupit u firem Penta a Lachema Neratovice, akumulátorová kyselina a hydroxid sodný jsou běžně k dostání v prodejnách drogerie a barvy laky.