PICAXE – programovací kabely

Programovací kabel AXE025

Návod na výrobu programovacího kabelu, který je používán ve všech vývojových konstrukcích a stavebnicích Hobbyrobot.

Programovací kabel AXE026

Výrobce mikrokontrolérů PICAXE, firma Revolution Education Ltd. používá ve svých konstrukcích a vývojových kitech jinak provedený kabel. Místo třípinového krimpovacího konektoru je pro připojení k PICAXE použit stereofonní audiokonektor „jack“ o průměru 3,5 mm, který se často používá pro připojení sluchátek.

Takto pak vypadá jeho zapojení:

Proč jsme se v Hobbyrobotu rozhodli toto zapojení nepoužívat?

Sluchátkový kabel je mnohem tužší, než ten, který se používá u kabelu AXE025. Tuhost kabelu má za následek nepříjemné „tahání“ konstrukce (zvláště při vývoji) po pracovním stole a pokud používáme nepájivé kontaktní pole, často dochází díky tuhosti kabeli ke špatnému kontaktu a k různým „podivným“ závadám.

Konektory „jack“ 3,5 mm nejsou příliš spolehlivé. Levné čínské klony, které jsou k dispozici ve většině elektroprodejen, jsou vyrobeny z termoplastických materiálů, které se při pájení deformují a pájecí očka konektoru se ještě navíc špatně pocínovávají. U protikusů k tomuto konektoru je situace ještě horší – kontakty se častým zasouváním konektoru rychle zdeformují a přestávají vést. To, co se u sluchátek projeví jako zapraskání nebo drobný výpadek hudby, u PICAXE znamená, že se nepodaří program nahrát.

A posledním důvodem je „podivné“ zapojení kabelu. Pro připojení konektorů „jack“ se používá dvojžilový stíněný kablík, který má stínění zapojeno na kontaktu „a“.  Kontakt „a“ je ale u kabelu, zapojeného podle doporučení výrobce ovšem určen pro signál „serial out“! Vést digitální signál po stínění a naopak vést zemní propoj vnitřním kabelem je – uznejte sami – přinejmenším podivné. Při podrobnější prohlídce je možno zjistit, co výrobce k tomuto kroku nejspíš vedlo: je to proto, aby na „špičce“ konektoru, u níž je největší pravděpodobnost dotyku s živou částí zapojení, byl zemní a tedy neaktivní potenciál.

Protože naši zákazníci ale občas kabel AXE026 potřebují, zajistili jsme jeho výrobu z trojžilových kablíků a všechny signály jsou tedy vedeny samostatným kabelem a nikoli jen měděným opletením.

Programovací kabel AXE027

Tento kabel umožňuje přímé připojení k počítačovému rozhraní USB. Jak jsme si ale ověřili nejen osobně, ale i na diskusních fórech, které se mikrokontroléry PICAXE zabývají, občas se při instalaci ovladačů pro tento kabel ještě vyskytují problémy. Proto prozatím doporučujeme používat kombinaci převodníku USBCOM3 a kabelu AXE025 nebo AXE026. Krom zcela bezproblémové instalace ve všech operačních systémech Windows, (včetně Win 7) vychází i cena této kombinace na našem trhu mnohem příznivěji.